• ogrenci alimlari

ÖĞRENCİ ALIMLARI

Müzik Hazırlık Lisesi bilgilerine buradan,
Müzik Lisans Programı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU TAKVİMİ

• Aday kayıt tarihleri: 9-18 Haziran 2021 tarihleri arasında online olarak yapılacaktır.
• Sınav tarihleri: 5-8 Temmuz 2021
• Kesin sınav sonuçlarının açıklanması: 16 Temmuz 2021

BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

• Online başvuru formu
• Öğrenci belgesi ve not dökümü
• 350,00 TL kayıt ücreti. (Ödeme sadece kredi kartıyla ve https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru/ linki üzerinden yapılabilecektir. İlgili link, 9 Haziran 2021 tarihi itibariyle aktif olacaktır.)

TANITIM KURSLARI

Tanıtım kurslarının 28 Haziran - 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır. Tanıtım kurslarının temel amacı adaylara sınav formatını göstermek, onların sınavdan önce öğretmenlerimize alışmalarını sağlamak ve duygusal olarak onları sınava hazırlamaktır. Tanıtım kurslarının bir hafta boyunca her gün saat 16:00’dan sonra yapılması planlanmaktadır. Kurslara katılım tavsiye edilir ancak zorunlu değildir. Sınav komisyonunun değerlendirmesi öğrencinin kursta gösterdiği başarıdan bağımsız olarak gerçekleşir.

TANITIM TOPLANTISI

Tanıtım toplantısının 2 Temmuz 2021 Saat 18:00’de online olarak gerçekleşmesi planlanmaktadır. Toplantı katılım bilgileri başvuru yapan adaylarla ayrıca paylaşılacaktır.

GİRİŞ SINAVLARI

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlk ve Ortaokulu 2021-22 Eğitim-Öğretim yılı için, İlkokul 1. ve Ortaokul 5. sınıflar için yetenek sınavı ile; Ortaokul 6. ve 7. sınıflar için ise seviye sınavı ile öğrenci alacaktır. Diğer ara sınıflardan öğrenci alımı yapılmayacaktır. Yetenek ve seviye sınavları, bütün dallar için 5-8 Temmuz 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Lise başvuruları için bu linki ziyaret edebilirsiniz

SINIF               SINAV

1. Sınıf         Yetenek Sınavı ve Komisyon Takdiri

5. Sınıf         Yetenek Sınavı ve Komisyon Takdiri

6. Sınıf         Kulak Eğitimi Seviye Sınavı ve Komisyon Takdiri

7. Sınıf         Kulak Eğitimi ve Enstrüman Seviye Sınavı

KOMİSYON TAKDİRİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Müzik Hazırlık Okulu sınavları geniş bir jüri karşısında yapılmaktadır. Jüride her çalgı için birden fazla öğretim görevlisi bulunur. İlkokul 1. Ortaokul 5. ve 6. sınıflar için, sınava giren adayların herhangi bir enstrüman çalıyor olmaları beklenmez. Kendi enstrümanı ile sınava katılan öğrencilere komisyon başka bir enstrümanı eğitimleri için önerebilir.

SEVİYE SINAVI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Seviye sınavlarında, 6. Sınıfa başvuran öğrencilerin kulak eğitimi seviyesini, 7. Sınıfa başvuran öğrencilerin ise hem kulak eğitimi hem de enstrüman için girecekleri sınıfın seviyelerini karşılamaları beklenir.

Kulak Eğitimi ve Müzik Teorisi Örnek sınavlarına aşağıdaki linklerden ulaşılabilinir.

6. sınıflar Kulak Eğitimi/Müzik Teorisi Seviye Sınavı
7. sınıflar Kulak Eğitimi/Müzik Teorisi Seviye Sınavı

Sınıf bazında enstrüman seviye programlarına da yine aşağıdaki linkten ulaşılabilinir.

Enstrüman Seviye Sınavları

SINAV SÜRECİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Öğrenciler, sınav salonuna veli refakati olmaksınız girerler. Yetenek/Komisyon takdiri sınavı 5-10 dakika arasında sürer. Sınavın uzunluğu ile öğrencinin başarısı arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

Komisyonun kararında, adayın sınavda gösterdiği performansın yanında adayın yaşına bağlı fiziksel özelliklerinin enstrümana olan yatkınlığı da değerlendirilmeye alınır. Sınavlarda sınıf bazında bir kontenjan açıklanmamaktadır ancak öğrenci alımlarımız okulumuzun her enstrüman için sağlayabildiği kapasiteye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Sınavda başarılı bulunan her öğrenci, komisyonun takdir ettiği bir enstrümana (sanat dalına) kabul edilir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra komisyonun verdiği kararın değiştirilmesi mümkün değildir. Sınavlarımız video ile kayıt altına alınmamaktadır ve öğrencinin tekrar değerlendirilmesi mümkün değildir.

ERİŞİM

Bilkent Üniversitesi
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
Müzik Bölümü 06800 Bilkent, Ankara
E-posta: mssf@bilkent.edu.tr
Tel: (312) 290 1383 - 290 1986
Faks: (312) 266 4539

Erken Müzik Eğitimi (EME) Programı ile ilgili bilgiler sadece eme@bilkent.edu.tr e-mail aracılığı ile verilmektedir.

Detaylı bilgi için yukarıda belirtilen telefonlardan Bölüm Başkanlıkları ve Sanat Dalı Koordinatörlüklerine ulaşabilirsiniz.