ONURCAN ÇAĞATAY

Onurcan Çağatay 10 Şubat 1987'de Ankara'da doğdu. İlkögretimini Mersin İleri İlköğretim  Okulunda tamamlayan Çağatay  2001-2002 öğretim yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Trompet Sınıfı  Lise bölümüne kabul edildi. 2003 yılından itibaren Devlet Solist Sanatçısı Erden Bilgen ile çalışmalarına devam etti. 2006-2007 yılında Çağatay, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Trompet bölümüne geçiş yaptı ve  2010 yılı Haziran ayında  Erden Bilgen'in Trompet Sınıfından Onur Öğrencisi olarak mezun oldu.

Onurcan Çağatay, 2005 yılı Temmuz ayında Başkent Üniversitesinde organize edilen "1. Uluslararası Trompet Festivali" kapsamında düzenlenen "Ulusal Trompet Yarışması"nda “Üçüncülük Ödülü” kazanmıştır.

2008 yılında A.B.D.'de Grand Valley State University'nin ev sahipliğini yaptığı "Uluslararası Trompet Semineri"ne katılan Çağatay, Jüri üyeliğinde dünyaca ünlü isimlerin bulunduğu "Uluslararasi Trompet Yarışmasında "İkincilik  Ödülü” kazanmıştır.

Ayni zamanda Çağatay,  2009 yılında “Yamaha Music Foundation of Europe” tarafından verilen  “Genç Yetenekler Bursu”nu da almaya hak kazanmıştır.

2010 yılı yazında  Avustralya’nın Sydney şehrinde  yapılan  "International Trumpet Guild " tarafından düzenlenen büyük festivalde, Kültür Bakanlığı’nın gorevlendirmesi ile , Ülkemizi temsil ederek solo konser vermiştir. Bu konserde A. Jolivet’nin Trompet Concertino’sunu seslendirmiştir. Ayrıca dahil olduğu Turkish Trumpet Fanfare grubu ile  sahne almıştır.

Şimdiye kadar Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Mersin Opera ve Balesi, Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası, Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Eskişehir B.B. Senfoni Orkestrası,  Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Philarmonia Istanbul, Stuttgart Musik Hochschule Orchester, İstanbul Sinema Senfoni Orkestrası, Adana Senfoni Orkestrası, Anadolu Senfoni Orkestrası, İstanbul Gençlik Caz Orkestrası gibi orkestralarla hem yurtiçinde hem de yurtdışında orkestra sanatçısı ve Solist sanatçı olarak  sahne almıştır.

Aynı zamanda sanatçı, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İsrail, Yunanistan, Macaristan, Arnavutluk, Suriye, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Belçika, Avusturya, Hollanda gibi birçok ülkede de Türkiye’yi temsilen konserler vermiştir.

2011 yılında ise  Almanya'da, “Stuttgart Musik Hochschule”yi kazanarak  Wolfgang Bauer ile çalışmalarını sürdürmüştür.

2012 yılında Berlin Konzerthaus’ta yapılan “Young Euro Classic” Festivalinde, Almanya’da yaşayan Türk sanatçılardan oluşan Ensemble Turquoise ile birlikte İ. Stravinsky’nin “Askerin Öyküsü” adlı eserini, şefsiz bir şekilde yorumlamışlardır ve çok olumlu eleştiriler almışlardır.

2018-2019 konser sezonu ile birlikte Bilkent Senfoni Orkestrası’nda Grup Şef Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmekte ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Trompet eğitimi vermektedir.


TROMPET ÖĞRETİM KADROSU