CEM GÜNGÖR

1982 Ankara doğumlu olan Cem Güngör, 1993 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Trombon bölümüne kabul edilerek eğitimine Bedii Durham ile başladı. Üstün yeteneği ve disiplinli çalışmaları sayesinde henüz 3 yıl olmuşken, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Opera ve Bale orkestralarında “misafir sanatçı” olarak yer alma şansını yakaladı. Okul yıllarında birçok solo konser gerçekleştiren sanatçı, kuruculuğuna öncülük ettiği oda müziği grupları ile sayısız konserler verdi.

Ödül kazandığı yarışmalar arasında, Rotary “Yetenekli Çocuklar (1995)”, Rotary “Yetenekli Çocuklar (1996)”, “Switzerland Europe Brass Competition (1997)”, Kültür Bakanlığı “Genç Yetenekler (2000)”, “Genç Yorumcular Oda Müziği Yarışması (2000)”, “4.Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması (2001)” bulunmaktadır.

Konservatuvar eğitiminin son yılında Bilkent Senfoni Orkestrasına “Misafir Sanatçı” olarak çağrıldığında, dönemin müzik direktörü Karl Anton Rickenbacher tarafından bir kez daha keşfedilen Güngör, mezuniyetinin hemen ardından, henüz 19 yaşındayken Bilkent Senfoni Orkestrası’nın Trombon Grup Şefliği görevine getirildi.

Bunun yanı sıra, solo trombon kariyerine ve eğitimine devam eden sanatçı, Juilliard School of Music, Rotterdam Codarts, Belçika Kraliyet Konservatuvarı gibi okullar ile birlikte Christian Lindberg, Joseph Alessi, Jacques Mauger, Chris Houlding, Bart van Lier, Ilja Reijngoud, Brandt Attema, Jamie Williams gibi önemli sanatçıların ustalık sınıflarına katıldı.

2009 yılında çağdaş müzik ve ileri seviye trombon teknikleri çalışmaya başlayan sanatçı, Karlheinz Stockhausen, Luciano Berio, György Kurtag, Tolga Yayalar, Mahir Cetiz gibi önemli bestecilerin eserlerini Türkiye’de ilk kez seslendirdi ve yüksek lisans çalışmalarını ileri seviye trombon teknikleri üzerine yaptı. Tolga Yayalar “Gravity Well” (Trombon - Piyano) ve Mohammad H. Javaheri “Monologues of My Pillow” (Trombon - Elektronik Müzik), Cem Güngör’e ithaf edilen eserlerdir.

2015 yılında kurmuş olduğu “Goodfellas Ensemble” isimli topluluk için West Side Story, Chicago, Grease ve Sefiller Müzikalleri’nin en bilinen şarkılarının orkestrasyonunu yaptı ve bu proje ile 2017 yılında Sanat Kurumu’nun Seçici Kurul Özel Ödülünü almaya layık görüldü.

Cem Güngör halen Bilkent Senfoni Orkestrası trombon grup şefliği ve eğitmen görevini sürdürmekte olup, yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli konserlerde konuk sanatçı ve solist olarak yer almaya devam etmektedir.


TROMBON ÖĞRETİM KADROSU