GAMZE KIRTIL

Piyano eğitimine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Tulga Cetiz ile başladı. Yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdürdü. Mezuniyetinin ardından Fransa’daki Conservatoire National de Musique, Dans et d’Art Dramatique/ Perpignan Konservatuvarı'na burslu olarak kabul edildi. Marie-Christine Guichot ile piyano, M.C. Sala ile viola da gamba, Michel Leford ile oda müziği çalıştı. İki yıllık superieur eğitimini bir yılda, piyano ve oda müziğinde altın madalya alıp, viola da gamba’da sınıf atlayarak tamamladı. Daha sonra Fransız Hükümetinden aldığı bursla dünyaca ünlü müzik okulu Ecole Normale de Musique de Paris/Alfred Cortot'a kabul edilerek ünlü piyanist ve pedagog Germaine Mounier’nin öğrencisi oldu. İlk yıl solo yorumculuk diplomasını (Diplome d’Execution) aldıktan sonra, hocasının da desteğiyle ikiz kardeşi Arzu Kırtıl ile iki piyano çalışmalarına yöneldi. İkili olarak yaptıkları çalışmalar sonucunda, okul birincisi olarak, jürinin ortak kararı ve tebrikleriyle üstün yorumculuk diploması (Diplome Superieur d’Execution) ve konser piyanistliği diploması (Diplome Superieur de Concertiste) aldı. Ecole Normale’den pedagoji sertifikası da aldıktan sonra, konser ve yarışmalara daha da yoğunlaşmak için eğitimini mükemmelleşme (Perfectionnement) sınıfında sürdürdü. Arzu Kırtıl ile birlikte katıldığı 1999’da Roma/İtalya Uluslararası Genç Piyanistler Yarışması’nda üçüncülük, 2002’de Bordeaux/Fransa Medoc-Aquitane Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı.

Hikmet Şimşek, Juosaz Domarkas, Daniel Tosi, Işın Metin, Erol Erdinç, Tadeusz Strugala, Peter Fender yönetiminde; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası, l’Orchestre du Conservatoire National de Musique de Perpignan, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Philharmonia Britannica, Bilkent Senfoni Orkestrası ile konserler vermiştir. Salle Cortot/Paris, Wiener Saal/Salzburg, Luxembourg Philharmonie, Palazzo Gamberini/Roma, Teatro Margarita/Sicilya, The Windmill Studio/Lincoln-İngiltere, Smolny Cathedral/St. Petersburg, St. John’s, Smith Square/Londra, Bellapais Abbey/KKTC, Aya İrini/İstanbul gibi salonlarda konserler vermiş, Aix-en Provence’daki Chateau Lourmarin Festivali, Paris’deki 20. Chopin Festivali ve KKTC’de 17. Bellapais Müzik Festivali’nde de sahne almıştır.

1998 yılından bu yana duo piyano partneri Arzu Kırtıl ile birlikte konser kariyerine devam eden Gamze Kırtıl, klasik müziği geniş kitlelere yaymak amacıyla Karadeniz illerini kapsayan bir work-shop ve konser turnesi gerçekleştirmiştir. İkili 2014 yılında Lüksemburg’da kaydını gerçekleştirdikleri bir CD (Piano Duos/AGK) yayınlamıştır. Dünyaca ünlü pek çok müzisyenle oda müziği yapan Gamze Kırtıl, Ensemble Nodus’un da üyesidir. Sanatçının yazıları Neo Filarmoni dergisinde yayınlanmıştır.


PİYANO ÖĞRETİM KADROSU