DRİTAN GANİ

Arnavutluk’ta doğdu. Müzik eğitimine viyolonsel çalarak başladı, Jordan Misja Güzel Sanatlar Lisesi’nde kontrbas öğrencisi oldu. “Akademia e Arteve” Devlet Konservatuvarı’na birincilikle kabul edildi. Lisans diplomasını 1989'da aldı ve komisyon tarafından son 10 yılın en başarılı öğrencisi olarak değerlendirildi.

Mezuniyetinin ardından Jordan Misja Güzel Sanatlar Lisesi’nde kontrbas öğretmeni ve sanat yönetmeni olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Yaylı Sazlar Gençlik Orkestrası’nı yönetti, Yunanistan ve Korfu turnelerine katıldı. 1992'de Almanya, Bayreuth’ta düzenlenen Uluslararası Gençlik Festivali’nde, Senfoni Orkestrası’nda ve Modern Müzik Ensemble'da yer aldı. Opera ve Bale Tiyatrosu Salonunda 1992'de Bottesini ve Koussevitzky, 1994'de Hertl ve Dittersdorf'un eserlerinden oluşan resitaller verdi. 1994'te Avusturya'da Grats ve Klagenfurt şehirlerinde, Slovenya Ljubljana'da, Tiran Yaylı Sazlar Gençlik Orkestrası’yla turneye katıldı. Çağdaş müzik gecelerinde ilk seslendirmeler gerçekleştirdi. Tiran Yaylı Sazlar Oda Orkestrası ile İtalya'da birçok konserler ve turneler yaptı. Opera ve Bale Tiyatro Orkestrası ve Radyo-Televizyon Senfoni Orkestrası’yla Tiran’da ve yurt dışında Bari, Roma, Verona, Milano gibi yerlerde etkinliklere katılmıştır.

1996'dan beri Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi ve Bilkent Senfoni Orkestrası üyesidir. Orkestra ile birlikte İtalya, Belçika, Portekiz, Japonya, Almanya’da önemli festivallere katıldı. 2012 yılında Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği Genç Besteciler Konseri’nde Beste Özçelebi'nin Kontrbas-Piyano Sonatı’nı seslendirdi. European Society of Bassists üyesi olan Dritan Gani, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Kontrabas Sanat Dalı Koordinatörlüğü görevini de yürütmektedir.


KONTRBAS ÖĞRETİM KADROSU