BURAK NOYAN

Müzik öğrenimine Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi kontrbas sanat dalında Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçısı Hüseyin Menekşe ile devam etti. Okuldaki öğrenimi sırasında Polonya ‘nın Bydgozcy, Fransa’nın Brive, Kazakistan’ın Alma Ata kentlerinde düzenlenen uluslararası müzik festivallerinde görev aldı. Bu okuldaki öğrenimini tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kontrbas Sanat Dalı’na burslu olarak kabul edildi. Kontrbas çalışmalarına Adnan Mumayeze ile başladı, Dritan Gani ile sürdürdü. Aynı yıl İspanya’nın Murcia kentinde düzenlenen uluslararası müzik festivalinde görev aldı. Fransa’da düzenlenen Akdeniz Gençlik Senfoni Orkestrası’na iki yıl katıldı. Viyana Filarmoni Orkestrası’nın himayesinde kurulan International Institute Attergau’ya üç yıl üst üste davet edildi. Salzburg Müzik Festivali’nde görev aldı. Buradaki çalışmaları sırasında Donald Runnicles, Christoph Eschenbach, Ricardo Muti gibi dünyaca ünlü şeflerle çalışma fırsatı buldu. Kontrbas çalışmalarını Viyana Filarmoni Orkestrası sanatçısı Prof. Milan Sagat ile devam ettirdi. Bilkent Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini “Yüksek Şeref” derecesi ile tamamladı.

Bir süre Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda kontrbas sanatçısı olarak çalıştıktan sonra Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi oldu. BSO ile dünyanın önde gelen müzik festivali olan Schleswig Holstein Müzik Festivali’ne katıldı. İçlerinde Almanya, Japonya, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Romanya, İspanya, İtalya, Azerbaycan, Polonya gibi ülkelerin bulunduğu birçok yerde sayısız konserlerde görev aldı. Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde Koussevitzky’nin Kontrbas Konçertosu’nu seslendirdi. Repertuvarında G. Bottessini, S. Koussevitzky, D. Dragonetti, K. Dittersdorf gibi bestecilerin eserleri yer alan Noyan, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde sayısız resital verdi. Çeşitli topluluklarla Özkan Manav, Hasan Uçarsu, Yiğit Aydın, Tolga Yayalar, Kamran İnce, Turgut Pogün, Tolga Özdemir, Nejat Başeğmezler, Mahir Cetiz gibi çağdaş bestecilerin eserlerini seslendirdi.

İcracılığının yanı sıra Beethoven Festivali (Almanya/Bonn), Ankara Müzik Festivali, Mersin Müzik Festivali, Side Müzik Festivali’nin yürütülmesinde çeşitli görevler aldı. Bir yıl süre ile Ankara Devlet Tiyatroları'nda figüran kontrbas sanatçısı olarak çalıştı. Sanatta yeterlik (doktora) eğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nde tamamladı. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesi ve Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde kontrbas eğitmenliği görevlerinde bulundu. 2010-14 konser sezonlarında Bilkent Senfoni Orkestrası'nın Sanat Yönetmenliği Yardımcılığı ve Orkestra Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Noyan, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Müzik Hazırlık Okulu öğretim görevlisi ve Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.


KONTRBAS ÖĞRETİM KADROSU