ELENA POSTNOVA

Altı yaşında keman çalmaya başladı ve müzik okulundan mezun olduktan sonra eğitimine Taşkent Devlet Müzik Koleji’nde devam etti. 1988 yılında Uluslararası Müzik Kolejleri Keman Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı. Taşkent Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitimini 1993 yılında altın madalya ile tamamladı. Eğitimi boyunca solist olarak pek çok konser verdi, Taşkent Devlet Konservatuvarı Oda Orkestrası’nda konzertmeister olarak görev yaptı.

1989 yılında Taşkent Devlet Konservatuvarı Opera Stüdyosu’nda göreve başladı. 1991 yılında Taşkent Filarmoni Orkestrası ve “Özbek Solistleri” oda orkestrasında keman sanatçısı olarak yer aldı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi ve Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi olarak çalışmaya başladı. Bilkent Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini Prof. Server Ganiev ile sürdürdü; 1995’te yüksek lisans, 1998’de sanatta yeterlik diplomalarını aldı. Fazıl Say’ın Avrupa turnesinde Gençlik Orkestrası’nın konzertmeisteri olarak görev aldı.

Pek çok öğrenci yetiştiren Elena Postnova’nın öğrencilerinden Elvin Hoxha 2010 yılında, on yedi yaşından genç “Yılın Genç Müzisyeni Ödülü”nü aldı. 2012 yılında “Noche en Madrid”de birincilik ödülü, 2013’te Monteux-Vevey’de “Genç Müzisyenler Tchaikosky Yarışması”nda iki özel ödülün yanı sıra Moskova’da David Oistrakh Uluslararası Keman Yarışması’nda üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Ayrıca Avrupa ve Rusya’da birçok orkestra ile çok sayıda konser verdi.


KEMAN ÖĞRETİM KADROSU