• oliver

OLIVER JIA BİLKENT'DE

Haziran, 2019

Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi olarak, yeni öğrenim yılında aramıza doktor öğretim üyesi olarak katılacak olan Oliver Jia'ya hoşgeldin diyoruz.

Jan Popis’in “eşsiz renk ve ses güzelliği” olan bir sanatçı olarak nitelendirdiği (Chopin Gazeta: 2005), Çinli-İsveçli piyanist Oliver Jia, dünyanın her yerinde sayısız performans sergiledi ve üç büyük kıtada gerçekleştirilen konserlerde yer aldı. 200’ün üzerinde solo ve oda müziği çalışmalarına ek olarak; onlarca konçerto repertuarına sahip olan Oliver, ilk büyük performansını Carnegie Hall Isaac Stern Konser Salonu’nda Maestro James DePreist batonu altında Sergei Prokifiev’in 5. Piyano Konçertosunu Juilliard Orkestrası ile birlikte gerçekleştirdi.

Oliver Jia geniş kapsamlı performans kariyerinin bir kanıtı olarak çok çeşitli orkestralarla birlikte sahne aldı: St Luke Orkestrası, Fort Worth Senfonisi ve Juilliard Orkestrası bunlardan yalnızca bir kaçı. Lincoln Sahne Sanatları Merkezi Alice Tullu Konser Salonu, Varşova Filarmoni Konser Salonu, Royal Dublin Tiyatro Salonu, Manhattan Salonu ve Çin’in önde gelen konser salonlarında sayısız solo ve konçerto performansları sergiledi. Varşova, Stockholm, Dublin, Hastings ve diğer Avrupa şehirlerinde resitaller sergileyen Oliver Jia; İtalya (Bologna, Senigallia), Çin (Pekin, Nanjing, Suzhou, Yangzhou), Kuzey Carolina Üçgen Bölgesi (Raleigh ve Durham oda müziği konserleri) dahil birçok ülke ve sayısız şehirde saygın ve önemli organizasyonlar kapsamında gerçekleştirilen turne ve röportajlara katıldı.

Oliver Jia, solo çalışmalarının yanısıra oda müzisyeni olarak özellikle ABD bölgesinde çok sayıda oda topluluğu ile işbirliği yaptı. Ayrıca birçok konserde çok sayıda yaylı ve tahta nefesliye ve vokallere piyano eşliği sağladı. Aynı zamanda öğretmen olan Oliver, kurmuş olduğu stüdyosunda 20 yılı aşkın bir süredir solo piyano ve oda müziği dersleri vermeyi sürdürmektedir. 2017-2019 yılları arasında Texas’da bulunan Rio Granda Valley Üniversitesi’nde piyano dersleri verdi. Eylül 2019’dan itibaren de Bilkent Üniversitesi’nde Piyano dalı yardmcı doçent olarak görev alacaktır. Aynı zamanda ciddi bir müzik araştırmacısı olan Oliver Jia, doktora tezinin bir parçası olarak Frédéric Chopin’in piyano etüdlerinin tamamını bir sunum-konser’de seslendirdi. Buna ek olarak müzikoloji alanında yazılmış başlıca akademik yayınlarda sıklıkla yer almayan farklı ve özgün konularla alakalı birçok araştırma makalesi yazdı. Bunlar arasında “Josquin des Prez: Kontrpuan Çalışması” (New Haven, CT. 2014), “Transkript: Bir Yayın Aracı Olarak Piyano)” (New York, NY. 2012), and “Romantiklerin Savaşı: Çatışmada Sanatsal Fikirler” (New York, NY. 2006).

Müzikal anlamda önemli bir altyapıya sahip bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Oliver (dedesi uzun yıllar Pekin Operası’nda müdür olarak görev yaptı), İsveç’te büyüdü. Michigan Üniversitesi Müzikal Sanat dalında Doktora, Yale Üniversitesi’nden Sanatçı Diploması ve Juilliard Okulu’ndan Müzik Lisans derecelerine sahip olan Oliver’ın en önemli eğitmenleri arasında Logan Skelton, Peter Frankl, Jerome Lowenthal, Yoheved Kaplinsky, Oxana Yablonskaya ve Paul van Ness sayılabilir.